WEB YAZILIMI

İnternet, insan hayatında oldukça önemli bir konumdadır. Birçok iş, alışveriş vs. artık internet üzerinden, sitelerden kolayca halledilebilmektedir. Bunun en büyük yararı da zamandan tasarruf etmektir. Fakat bir de web sitelerinin teknik boyutları vardır ki bu da çok önemlidir. Nedenini sorgulayacak olursak bunun birçok yararı ile karşılaşabiliriz.

Mesela, web tabanlı bir yazılım için artık bilgisayarımıza CD takmamıza gerek yok. Bu da yükleme derdini ortadan kaldırmış oluyor. Bunun yanı sıra sürekli güncellenen uygulamalarla da uğraşmak zorunda kalmıyoruz. Bunlarla birlikte maliyetten de oldukça kar elde etmiş oluyoruz.

Aynı zamanda güvenlik sorunları birçok kişinin kafasına takılan bir detayken, bu sayede güvenliği düşünmeye hiç gerek kalmıyor. Böylelikle web tabanlı yazılım ve özel web projeleri hayatımızda büyük kolaylık sağladığını bir kez daha kanıtlıyor.

Web Yazılımı

E-Ticaret Siteleri

Günümüzde şirketler ürünlerini pazarlamak için yeni bir pazar arayışına girdiler. E-Ticaret siteleri ile buluşan firmalar ürünlerini daha kolay, güvenilir ve hızlı bir şekilde pazarlamaya başladırlar. Peki nedir bu e-ticaret ?

E-ticaret platformu, tüm kuruluşlar adına oldukça uygun bir ticaret şeklidir. Elektronik ticaretle beraber, ürün seçeneklerinin yalnızca görüntülenebilen bir cihaz üzerinden tek bir noktada karşılaştırılıyor olması kullanıcı açısından rahatlık ve konfor getiren sonuçlara zemin oluşturmuştur. Bu bol alternatifle birlikte hızlı biçimde ödeme yaparak ürünlerin adresinize gelmesini bekliyor, eticaret avantajını kullanarak zamandan tasarruf etme lüksüne sahip oluyorsunuz.

Sanal mecrada yapılabilen satışlar, tüketicilerin dünyanın herhangi bir yerinde satışa sunulan ürünler hakkında çabuk bilgi edinmelerine ve yeni kurulan üreticilerin dünya pazarına rahatça girmelerine olanak sağlamıştır. Daha uygun fiyatlı kalitesi yüksek ürünlerin pazara ulaşması üreticiler arasındaki rekabetin artmasına, bütün ticari işleyişin maliyetinin düşmesine neden oldu.

İçerik Yönetim Sistemleri Nedir? (CMS)

Web dünyasının gelişmesinde içerik yönetim sistemlerinin etkisi çok önemlidir. İnternet hayatımıza girdikçe, birçok iş uygulaması ve sistem de hayatımıza girmiş oldu. Bu sistemlerin en başında web sitelerinin yönetildiği içerik yönetim sistemi (İYS, CMS – Content Management System) gelmektedir. Kod bilgisi olmayan kişilerin işlevsel ve dinamik siteler kurarak, kolayca yönetebilmelerini sağlayan içerik yönetim sistemleri, internet dünyasında birçok sitenin yer almasını sağladı.

İçerik yönetim sisteminin öncelikli amacı web sitesi makalelerin oluşturulmasını, kullanıcı yönetimini, fotoğrafların, videoların, bannerların, reklam alanlarının, iletişim, raporlama, analiz ve web sitesi genel ayarlarının yönetilmesini anlık olarak sağlamaktır. Bunun yanı sıra özel bir web tasarımınız var veya oluşturmak istiyorsanız, içerik yönetim sisteminin de tasarıma göre şekillendirilmesi, tasarımınızın her yerine ulaşabilmeniz ve yönetebilmeniz gerekmektedir.

Eğer kod diline hakim olunsaydı bile, içerik yönetim sistemleri söz konusu olmadan birçok içerik ve haberlerin yer aldığı siteleri hazırlamak çok zor olabilirdi. Bu zorluk profesyonel yazılımcıların içerik yönetim sistemleri geliştirerek, daha işlevsel bir site yönetimini sağlayacak yazılımların ortaya çıkmasını sağladı..