WEB TASARIMI

"Web Tasarım" Nedir?

Web tasarımı , tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulamaya (tasarımın yazılıma) dönüşmesi işlemleridir.

Web siteleri tasarlanırken tamamen kullanıcıya yönelik olmalıdır. Kullanıcıların web sitesinde aradığını kolay bir şekilde önüne çıkaracak kısa ve öz yazılar olmalı, müşterinin göz zevkine hitap edebilmelidir.

Web Tasarımı

Geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak ve devamlılığını getirebilmek için içerik kalitesi en önemli noktalardan biridir. İçeriklerin güncel, müşteri odaklı olması müşterinin birkaç dakikadan daha fazla sayfanızda kalmasını sağlayacaktır.

Bir diğer önemli noktalardan biri de HTML kodlaması zayıf, mobil, tablet vb. ekran çözünürlüklere uygun olmayan web siteler de müşteri kaybına neden olmaktadır. Çoğu müşteriler web sitesini ziyaret ettiğinde aradıkları bilgiyi saatlerdir aramadan zaman kaybetmeden önüne çıkmasını istemektedir. Müşterinin gözünü yormayacak, zamanını kaybetmeyecek, anında erişebileceği siteler tasarlanmalıdır.

Web sitenizi müşteri odaklı olup olmadığını sizler de test ederek anlayabilirsiniz. Web sitenizin kodlarını test edebilirsiniz, sitenizin açılımını, bilgilerin erişebilirliğini farklı tarayıcılardan, farklı cihazlardan kontrol edebilirsiniz.

Figure Medya olarak web sitelerinizi

Web Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arayüzün Kolay Olması: Yapılacak olan web sitesinin çok karışık olmaması gerekir. Kullanıcı için kullanımı kolay olmalıdır. Site içersine yerleştirelen menüler ve içerikleri site içerisinde rahatça gezinmemizi sağlamalıdır.

Renk Seçimi: Renk seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi renklerin çok parlak renkler olmamasıdır. Seçilen renklerin logomuzla uyumlu olması sitemizi daha çekici kılar. Arka plan olarak açık renkleri tercih etmeliyiz. Arka planda koyu renklerin olması göz yorulmalarına ve okuma sorunlarına yol açar. Site içerisindeki yazı renkleri, arka plan renginin karşıtı bir renk olmalıdır. Arka plan rengine yakın renkler seçmek yazıların okunamamasına neden olur. Sitede kullanılacak renkler çok fazla olmamalıdır. Temel renkler seçilmeli ve site o renklere göre tasarlanmalıdır.

Logo: Yapılacak sitenin bir logou olması gerekir. Logo tasarımı, yapılacak siteye uygun olarak yapılması gerekir.. Logomuz sitenin içerisinde rahatlıkla görülecek bir yere konulmalıdı

Tasarım: Web sitesi görseller ile daha güzel bi görünüme kavuşturabilir. Konu ile alakalı görseller seçip uygun boyutlarda uygun yerlere koyabilirsiniz. Ufak tefek animasyonlarla sitenizi süsleyeblirsiniz. Yazı fontumuzu seçerken okunabilirliğine önem vermeliyiz. Metinler, çok yer kaplayacak kadar büyük, okunmayacak kadar da küçük olmamalıdır. Uygun boyutlarda seçilmelidir. Başlıklarımızın içerik yazılarından farklı olması için kalın, italik yada renkli yazılması tercih edilmelidir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu):Sitemiz için ziyaretçiler çok önemlidir. Sitemize daha çok ziyaretçi çekmek istiyorsak, sitemize SEO çalışması yapmamız gerek. Seo çalışması, sitemizi arama motorlarının standartlarına uygun hale getirerek sitemizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır.